skip to Main Content
Sevgiliye çiçek Nasıl Seçilir

Sevgiliye Çiçek Nasıl Seçilir?

Sevgiliye Nasıl Çiçek Seçilir?

Çiçeklerin dünyasında her bir çiçeğin farklı anlamı olduğu gibi, renklerin de farklı anlamlar taşıdığı biliniyor. Bu sebeple sevdiğiniz birine çiçek göndermeden önce ne anlama geldiğini bilmekte yarar var. Çiçekler tabiatın en zarif canlıları olduğu gibi, görselliği ve kokularıyla insan yaşamında önemli bir yere sahiptir. Çiçekler arasında en fazla tercih edilen renkler ve anlamlarını öğrenerek sevgilinize güzel bir sürpriz yapabilirsiniz.

Çiçeklerin Türü ve Anlamları

Beyaz Çiçekler: Tüm dünyada masumiyet ve temizliğin simgesi olarak bilinen beyaz renk, çiçeklerin dünyasında da saflığı ve masumiyeti sembolize eder. Sevgiliye takdim edildiğinde ona duyulan saygıyı ve temiz hisleri belirtir. Bir diğer anlamı da tevazu ve gizliliktir. Gizli sevgiler, karşılıksız aşklar, yasak aşklar beyaz çiçeklerle ifade edilir.

Kırmızı Çiçekler: En fazla tercih edilen çiçek rengi olarak bilinen kırmışı, aşkın rengi olarak bilinir. Sevgiliye duyulan tutkuyu ifade etmek amacıyla verilen kırmızı renkli çiçekler aynı zamanda duyulan saygının da belirtisidir. İlişkinin ciddiyetini ve gelecekle ilgili düşüncelerin önemini vurgulayan kırmızı renk kadınlar tarafından en beğenilen çiçek renkleri arasında yer almaktadır.

Bordo Renkli Çiçekler: Daha koyu renkler ağırbaşlılığı ifade etmenin yanı sıra sevgilinin takdir edilmesi anlamını da taşımaktadır. Umutsuz aşkların ifade edilmesinde de tercih edilen koyu bordo çiçekler, ilişkinin gidişatındaki karamsar duyguları da belirtmek için verilebilir.

Turuncu Renkli Çiçekler: Enerjiyi ve bitmek tükenmek bilmez tutkuyu ifade eden bir renktir. Kırmızı ve sarı rengin karışımı olan Turuncu, her iki rengin sembolize ettiği değerleri sembolize etmesi bakımından sıkça takdim edilen çiçek renkleri arasındadır. Turuncu ayrıca şehvet duygularının ifade edilmesinde tercih edilen bir renktir.

Mavi Renkli Çiçekler: Mavi renkli çiçekler, gizemli aşkların belirtilmesini sembolize eder, mavi gül imkânsız olan şeyleri ve elde edilmesi zor sevgileri belirtmek amacıyla sunulur. Nadir olarak bulunan mavi gül, elde edilemeyen ve gerçekleşmesi zor hayalleri de sembolize eder.

Pembe Renkli Çiçekler: Açık pembe renklere sahip olan çiçeklerin sevgiliye takdimi karşısındaki kişiye duyduğu ilgiyi ve sempatiyi belirmek amacını taşır. Koyu renklere sahip olan pembe çiçekler ise, sevgiliye duyulan aşkın anlatılması ve karşıdaki kişinin kabul etmesini dilemek amacını taşır. Pembe renkli çiçekler genellikle sevginin ilk aşamalarında sunulur ve sevginin saflığını sembolize eder.

Sevgiliye Çiçek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Aşk ve tutkuyu anlatmak amacıyla verilen çiçeklerin yanı sıra, verilmemesi gereken çiçekler de mevcuttur. Bu sebeple sevgiliye çiçek seçiminde hangi çiçeklerin verilmemesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Örneğin sevgilinize Sıklamen çiçeği hediye etmeniz sizin açınızdan iyi bir jest olarak görülse de, bilinen anlamı sevgiliye bir daha görüşmemek üzere veda etmektir.

Aynı şekilde aslanağzı çiçekler de, yaşanan sevginin gerçek olmadığını, yaşanan sevginin alelade bir sevgiden öte olmadığını belirtir. Sardunya çiçeği de duygulardan emin olamamayı ve ilişkide hata yapıldığını belirtmek için takdim edilen çiçek olarak bilinmektedir. Bu tür çiçekleri vermeden önce içerdiği anlamları bilmek önemlidir. Ortanca hediye etmek de, sevgilinin kalpsizliğini ve yaşanan sevgiden duyulan hayal kırıklığını anlatmanın bir yoludur. Sevgiliye verilen çiçeklerin sayısı da farklı şekillerde anlamlandırılır.

Örneğin tek bir gülden oluşan hediye ilk görüşte âşık oldum demenin çiçekle anlatımı iken, bir demet gül takdim edilmesi kişiye duyulan hayranlığı ve herhangi bir sebepten dolayı duyulan şükran duygularını belirtir. İki tane gül ise genellikle sadece ‘’sen ve ben’’ demenin en kestirme yollarından biridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top