skip to Main Content
Orkide çeşitleri

Orkide Çeşitleri

15Orkide Çeşitleri

Çiçeklerin dünyasında ayrı bir yere sahip olan Orkideler, özel günlerin çiçeği olarak bilinmektedir. Diğer çiçeklere oranla daha yüksek fiyatlarla satılan orkideler, oldukça özenli bir şekilde yetiştirilerek kullanıma sunulmaktadır. Çiçekler arasında en geniş familyaya sahip olduğu bilinen orkidenin binlerce farklı çeşide sahip olduğu bilinmektedir. Egzotik bir görünüme sahip olan orkideler salepgiller familyasından olup, çok yıllık bitkiler sınıfındandır.

Orkide Çeşitleri Nelerdir?

Dünya üzerinde en fazla tanından çiçek türleri arasında yer alan Orkideler, en çok yetişen çiçek sıralamasında birinci sıradayken, satış sıralamasında ikinci sıradadır. En çok yetiştirilen türleri ise Cymbidium, paphiopedilum, phalaenopsis, miltonia, odontoglossum, cattleye, dendrobium türü orkidelerdir.

Phalaenopsis: Anavatanı Asya kıtası olarak bilinen orkide türü, yılda 2 kez çiçek açmaktadır. En fazla bilinen tür olan phalaenopsis, mor, pembe ve beyaz renklerde açmaktadır. Bakımının kolay olması sebebiyle en çok tercih edilen orkide türüdür. Çiçekçilerde bulunan ve özel günlerde hediye edilen türdeki orkide,  asil ve kırılgan bir görünüme sahiptir.

Cymbidium: Ev ve işyerlerinde sıkça kullanılan orkide türü, en uzun ömürlü ve dayanıklı türler arasında yer almaktadır. Fazla güneş almayı sevmeyen bir yapıya sahip olan çiçeğin bakımı sırasında, her bölgesinin eşit derecede güneş ışığı almasına özen göstermek gereklidir. Bu yüzden belli aralıklarla gün ışığına çevrilmesi icap eder.

Miltonia: Diğer tür orkidelere oranla yetiştirmesi oldukça kolay olan tür, her mevsimde orda sıcaklığında tutulmayı sever. Diğer türlere göre daha uzun yapraklara sahip olan miltonia, hava akımı olan yerlerden etkilenerek büyüme sürecinde sorunlar yaşayabilir.  Saksısının sıcak havalarda değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Paphiopedilum: Terlik orkide olarak da bilinen tür, kendi içerisinde yaklaşık 80 çeşide sahiptir. Güneşte uzun süre kalmayı sevmeyen orkide, güneşte fazla bırakıldığında yapraklarında güneş yanığı izleri oluşur ve çiçeğin görünümünü bozar. Mümkün olduğu kadar gölgelik yerlerde bakımının yapılması tavsiye edilmektedir.

Dendrobium: Oldukça hassas bir yapıya sahip olan dendrobium, farklı bitkilerle temas ettiğinde üzerlerinde yer yer lekeler oluşabilmektedir. Direk güneş ışığına maruz kalması durumunda da yanık lekeleri oluşabilmektedir. Yılda en az 1-2 kez toprak değişimi yapılarak vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır. Saksı değişimleri için sıcak ayların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Odontoglossum: Doğal ortamlarında sıcak olmayan ve nemli ortamlarda yetişen bir türdür. Odada veya sera gibi kapalı alanlarda yetiştirildiğinde büyüme dönemlerinde 15-20 derecelik ısıya ihtiyaç duyarlar. Gitgide azalan ve nadir bitkiler arasında yer alan odontoglossum orkidesi, uygun koşullar sağlandığı takdirde evlerde üretilebilecek türler arasında yer almaktadır.

Cattleye: Bilinen 50 türe sahip olan cattleye orkideleri, günümüzde yüzlerce hibrit çeşidiyle evlerde veya balkonlarda saksı içerisinde yetiştirilebilmektedir. Amerika’da oldukça popüler olan orkide türü, yalancı soğan şeklinde hem su hem besin depolayan bir organa sahiptir. Yaprakları da su depolama özelliğine sahip olan türün saksı değişimlerinde soğanlarına zarar verilmemesine büyük özen gösterilmelidir.

Her biri ayrı özelliklere sahip olan orkideler, özel bakım gerektiren nadir bitki türleridir. Düzenli ve özenli bakım sağlanması halinde en kolay üretilebilen çiçek türleri arasında yer almaktadır. Bakımı gibi çoğaltılması da oldukça kolay olan orkidelerin bazı türleri gıda sanayinde, bazı türleri de geleneksel tıpta kullanılmaktadır.

Özellikle Çin orkidesi tedavi amaçlı olarak Çin’de yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Ayrıca bazı türlerinin kanseri önlediği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılmaktadır. Dendrobium catenatum adı verilen orkide çeşidinin de şarkıcıların seslerini korumak amacıyla çay ve çorbalarda kullandığı bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top