skip to Main Content
Orkide Bakımı

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Olağanüstü güzellikteki görünümleriyle özellikle kadınların favorisi olan orkide, zarafeti ve kırılganlığı temsil eder. Kısa gövdeli ve yayvan yapraklı olan bitkinin uzun süre muhteşem görünümünü koruması adına bakımına özen gösterilmelidir.

Orkide Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çeşitlerine göre bakımlarında ufak tefek farklılıklar olsa da, orkidelerin bakım ile ilgili ihtiyaç duydukları şeyler neredeyse ortaktır denilebilir. Ev ortamında bakım yapmak isteyenler orkide seçerken büyük boyutlarda olanları tercih etmelidir. Büyük orkideler ev ortamına daha kolay ayak uydurduğu gibi, görsel ve dekoratif beklentileri de yerine getirmektedir.

Mümkün olduğunca bol tomurcuklu olanları tercih etmelisiniz. Çünkü yaprakları açıp genişlemiş orkideler yaprak dökümüne daha yakındır. Yapraklarının iyice kontrol edilmesi ve lekesiz olanların tercih edilmesi de önemli bir ayrıntıdır. Lekeli yapraklar çiçeğin hastalığına işaret ediyor olabilir. Mümkünse şeffaf saksıda olan orkideleri almalısınız.

Köklerini kontrol ederek koyu kahve veya siyah dönmüş olanların dışında seçim yapmalısınız. Ayrıca orkidenizi ev ev ofislerde direk güneş ışığı olmayan ama yeterli miktarda aydınlığa sahip alanlara koymalısınız. Klima gibi hava akımı yaratan cihazlardan ve ortamlardan uzak tutmalısınız.

Orkide Bakımında Sulamanın Önemi Büyüktür.

Orkidenin canlı renklere kavuşması ve sağlıklı bir şekilde büyümesi sulamayla doğru orantılıdır. Hafta iki kez sulanması gereken orkidenin suyu oda sıcaklığında ve bir su bardağı ölçüsünde verilmelidir. Ayrıca haftanın 2 günü orkide yapraklarına su püskürtülmesi çiçeğin nemli ortam ihtiyacını giderecektir. Sulamanın sabah saatlerinde yapılması Orkidenin tüm günü nemli ortamda geçirmesine sebep olacak ve sağlıklı gelişme gösterecektir.

Orkidenin hemen her çeşidi nemli ortamları sever. En ideal ölçü toprağın ele yapışmayan ancak ıslaklığının fark edildiği şekilde korunmasıdır. Çok sık gübrelemekten kaçınarak düzenli bir şekilde sulanan orkideler, kısa süre içerisinde sağlıklı bir şekilde gelişerek evinizi rengârenk çiçeklerle süsleyecektir.

Orkidelerin Çiçeklenme Dönemi ve Sonrasında Bakımı

Orkidelerin türleri arasında farklılıklar olsa da, 2 ile 6 ay arasında çiçek açmaktadır. Phalaenopsis orkideleri ise 2 yılda en fazla 3 kez ilkbahar ve sonbaharda çiçek açarak gelişirler. Çiçeklerin dökülmesi sonrasında gerekli şartları sağlamanız halinde tekrar çiçeklenme ortamını oluşturmanız mümkün olabilmektedir.

Çiçek dökme döneminden sonra ilk yapılması gereken şey, orkidenin daha önce bulunduğu ortamdan daha düşük ısıya sahip bir ortama alınmasıdır.2-3 hafta 16 derecenin altında olan bir alanda bekletmeniz halinde orkideniz yeniden canlanacaktır. Bu süre içerisinde geceleri yaprakları spreyleme şeklinde sulamanız çiçeğinizin sağlıklı gelişimini hızlandıracaktır.

Budama İşlemleri Orkidelerin Gelişimine Katkı Sağlar

Çiçeklerini döken orkidelerin budama işlemleri özel bir itina ile yapılmalıdır. Sapların sararması ve kahverengi bir renge dönüşmesi budama yapılması gerektiğinin işaretleridir. Daha öncesinde budama yapmanız orkidenizin gelişmesine olumsuz etki yapabilir.

Budama işlemleri sırasında sapların kırılıp hasar görmemesi için hızlı bir şekilde kesim yapabileceğiniz aletler kullanmalısınız. Budama işlemleri için ileri derecede keskinliğe sahip bıçaklar veya falçata gibi aletler kullanmanız önerilmektedir.

Budama işlemlerinde çiçeğin sapı boyunca ilerleyen filiz boğumlarını en dipten başlamak üzere gözden geçirerek dolgun bölgeleri budamadan yukarı taraflara ilerleyin. Sapın kurumaya yüz tuttuğu bölgelerde bir alttaki boğumu dikkate alarak budamayı yapabilirsiniz. Budamayı referans aldığınız boğumun 1-2 santim yukarısından yapmanız doğru bir budama yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Orkidelerin bakımında dikkat edilmesi gereken bir başka husus da, çiçeklenmiş Orkidelerin saksılarının değiştirilmemesi gerektiğidir. Bu gibi durumlarda çiçeği küstürerek çiçeklerini dökmesine sebep olabilirsiniz. Saksı seçimlerinde de küçük saksıların seçilmesi Orkidenin gelişimini hızlandırmak bakımından önemli bir püf noktası olarak akılda tutulmalıdır. Genellikle 10-12 cm genişliğe sahip saksıların kullanılması önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top