skip to Main Content
Duygu çiçekçilik

Duygularınızı Çiçekler İle İfade Edin

Duygularınızı Çiçeklerle İfade Edin

Sevgi muhteşem ötesi bir duygu olmasına rağmen, kolay anlatılıp tarif edilemez. Bazı İnsanlar karakter yapıları sebebiyle sevgiliye karşı çekimser, karamsar, umutsuz olabilmektedir. Çiçekler her türlü duygu ve düşüncenin karşı tarafa kusursuz olarak anlatılabileceği aracılardır. Her bir çiçek farklı anlamlar taşıdığı gibi, çiçeklerin renkleri de farklı duyguları anlatabilmektedir. Romantik ilişkilerde duygularını karşı tarafa iletmek isteyeler genellikle kır çiçekleri, orkide, kırmızı gül, lilyum gibi çiçekleri tercih ederken, bazı çiçekler karamsarlığı ve ümitsizliği anlatmaktadır.

Çiçeklerle duyguları ifade etmek için özel günler iyi bir fırsat olarak değerlendirilmeli ve sevdiğinize duygularınızı en net şekliyle aktarmalısınız. Özellikle anneler günü ve 14 Şubat sevgililer günü duyguların en net anlatıldığı günlerdir. Bu günlerde annelere veya sevgililere verilecek çiçekler, sevginizin yoğunluğunu anlatmak bakımından büyük önem taşımaktadır. Çiçekleri anlamlarını bilerek sevgiliye sunmak, yaşanacak ilişkinin seviyesini ve ilişkiden beklentileri de yansıtmaktadır. Bu sebeple sevgisini anlatmakta zorlananların düşüncelerini çiçeklerle ifade etmesi en etkili yöntemdir.

Çiçeklerin Dili Ne Söylüyor?

Çiçekler, cinslerine ve renklerine göre farklı anlamlar sembolize ederler. Beyaz renkli çiçeklerin sunulması duyulan sevginin saflığını ve temizliğini ifade ederken, kırmızı çiçekler sevgiliye duyulan aşkın yoğunluğunu ve ilk görüşte aşkı temsil etmektedir. Çiçek türleriyle verilmek istenen mesajlar ise oldukça farklı duyguların yansıtılmasına aracı olmaktadır.

Kırmızı Gül: Seni seviyor ve aşkına değer veriyorum

Pembe Gül: İlişkimiz arkadaşlık seviyesinde

Kırmızı Renkli Gül Goncası: Genç ve çok güzelsin

Papatya: Seni temiz duygularla seviyorum

Orkide: Benim içim çok özel ve güzelsin

Akasya: Sana karşı ilgi duyuyorum

Beyaz Akasya:  Temiz bir sevgi ifadesi ve güçlü arkadaşlık duygularını ifade eder

Yasemin: Sevgilinin güzellik ve çekiciliği

Hercai Menekşe: Her zaman aklımdasın, sürekli seni düşünüyorum

Kırmızı Renkte Karanfil: Kalp kırıklıklarını anlatmayı mümkün kılar.

Pembe Karanfil: Hep aklımda kalacaksın, seni unutmayacağım anlamını taşır

Hanımeli: Sevgiliye olan bağlılığın ömür boyu süreceğini anlatır.

Kırmızı Lale: Yaşanan aşkın itiraf edilmek arzusunda olunduğunu anlatır.

Mor Leylak: İlk görüşte âşık olanların hislerine tercüman olur.

Gelin Çiçeği: Ciddi bir ilişki ve geleceği beraber kurmayı düşündüğünüzü belirtir.

Her çiçeğin farklı anlamlarla sevgiliye duyguları aktarması, yüzyıllardır sürdürülen bir gelenek.  Ne tür hediye verilirse verilsin yanında verilecek tek bir çiçek bile hediyeden daha anlamlı ve inandırıcı olmaktadır. Bu sebeple özellikle sevgililer günü duygularını net olarak anlatamayan erkeklerin sabırsızlıkla beklediği bir gündür.

Sevgililer günü haricinde çiçeklerle irtibat kurmanın gelenekselleştiği başka bir gün de, kadınlar günüdür. Dünya kadınlar gününde verilecek çiçekler arasında en çok tercih edilenler ise, menekşe, karanfil, gül ve orkideler olmaktadır. Saksı çiçeklerinin de hediye edilmesine vesile bir gün olan kadınlar gününde özenle seçilmiş bir saksı çiçeği sevgiliye verilebilecek en güzel hediyelerden biridir.

Bu tür günlerde en iddialı çiçek olarak orkide görülse de, Şakayık çiçeğinin nadir bulunması ve oldukça nadide bir görünüme sahip olması tercihlerde ilk sıralarda yer almasına sebep oluyor. İlk kez 17. Yüzyılda İstanbul’da oluşturulmaya başlanan çiçek dili, önce İngiltere’de sonrada Fransa’da popüler olarak dünyaya yayılmış.

Sevgilisine yüreğinden geçenleri anlatabilmenin en romantik yolu olan çiçek hediyeleşmesi, birçok kırgınlığı, tartışmayı ve yanlış anlamayı bir çırpıda ortadan kaldırabiliyor. Yaşanan sorun her ne olursa olsun gönüllerdeki sevgi bağını yeniden kurmaya olanak sağlayan çiçekler, her fırsatta sevgiliye sunulması gereken önemli bir hediyedir. Düzenli olarak çiçek verilen bir kadın sevginizin yüceliği karşısında kayıtsız kalamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top