skip to Main Content
çiçeklerin Renkleri

Çiçeklerin Renkleri

Çiçeklerin Renkleri

Çiçekler benzersiz kokuları ve görsel güzelliklerinin yanı sıra, farklı renklere sahip olmalarıyla da insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Tabiatın tüm ihtişamını yansıtan bir zarafetle insan hayatına farklılık getiren çiçekler, hücrelerinde bulunan renk pigmentleri sayesinde taşıdıkları renge sahip olmaktadır.

Çiçeklere kırmızı ve mavi rengi veren ‘’ Antosiyanin’’, yeşil rengi ‘’Klorofilin’’, Turuncu ve sarı rengi veren pigmentlere ise ‘’ Kaotenoid’’ adı veriliyor. Bazı çiçeklerde farklı pigmentlerin bir arada olduğu ve çiçeğe birden fazla renk verdiği de olabiliyor. Beyaz çiçeklerde ise pigment bulunmuyor. Güneş ışığını tam olarak yansıtması sebebiyle beyaz bir renk ortaya çıkıyor.

Farklı renklerle insan yaşamına tabiatın güzelliklerini sunan çiçekler, aldıkları renklere göre farklı anlamlar yüklenerek günlük yaşamda sıkça kullanılıyor.

Çiçeklerin Renkleri ve Anlamları

Beyaz: Beyaz saflığı ve masumiyeti ifade eden özel bir renktir. İçten gelen temiz duyguların ifade edilmesini simgeleyen beyaz çiçekler, sevgiliye verildiğinde kendisinden haber beklendiğini anlatır.

Kırmızı: Tüm dünyada heyecanı ve tutku dolu aşkları ifade etmek amacıyla sevgiliye sunulan kırmızı çiçekler, cesaret ve kararlılığı da temsil etmektedir. Sevgililer günü veya özel günlerde sevgiliye sunulan tek kırmızı gül, aşka olan bağlılığı temsil etmesi bakımından en fazla tercih edilen çiçek türleri arasında ilk sırada yer alır.

Pembe: Pembe gençliği sembolize etmenin yanı sıra, hayalleri de temsil eder. Sevgiliye sunulduğunda duyulan hayranlığı anlatmak için aracı kılınan pembe çiçekler, tazeliğin ve başlangıcın sembollerindendir.

Sarı: Lüks, şatafat ve gösterişi simgeleyen sarı renk aynı zamanda başarıyı da temsil eder. Çiçek literatüründe sadakatsizlik ve güven eksikliğini anlatmanın aracısı olarak verilen sarıçiçekler sevinç ve bereket sembolü olarak da sunulmaktadır.

Mor: Alçakgönüllü olmayı ve tevazuyu sembolize eden mor çiçekler duygularını açıkça anlatamayan kişilerin sevgilerini belirtmek amacıyla sunduğu bir çiçek çeşididir. Cömertliği ve karşılıksız vermeyi seven kişilerin en fazla tercih ettiği çiçek rengidir. Aynı zamanda dul olma halini belirtmek için de takdim edilir.

Turuncu: Gerçek aşkı temsil ettiğine inanılan turuncu renk çiçekler, aynı zamanda neşe, mutluluk ve sevinç ifadelerini belirtmek amacıyla kullanılır. Yaşanmış başarıları temsil eden turuncu renk bir işe veya aşka başlarken duyulan hevesi de temsil etmektedir.

Mavi: Yumuşak ve munis huylu olanların bu duygularını karşı tarafa anlatmakta kullandığı bir renktir. Açık mavi problemler ve zorlukları ifade ederken turkuaz renge yakın olan çiçekler duygusal olarak yaşanan tatmini ve ilişkiden duyulan memnuniyeti belirtmekte kullanılır.

Lila: dürüst ve sadakatli olunacağını anlatmak ve aşka gönülden bağlı olduğunu ifade etmek amacıyla sunulur. Ayrıca sevgide engel tanımadan aşka sahip çıkılacağını ifade eden bir renktir.

Gri: Karamsarlık duyguları ve aşkta yaşanan melankolik halleri temsil eder. Ayrılık acısı yaşayanların bulundukları durumu ifade eder.

Siyah: Yas halinde olmayı ve derin üzüntüyü sembolize eder. Daha çok taziyelere vesile olması amacıyla sunulur.

Yeşil: Yeni yeşeren aşkları, bereketi ve sevgiliyle yaşanacak umudu sembolize ederler.

Günümüzde özel günlerde en fazla tercih edilen çiçekler arasında ilk sırada bulunan güller farklı renklerde farklı mesajlar iletilmek amacıyla kullanılmaktadır. Beyaz gül saflığı ve masumiyeti sembolize ederken, pembe gül gönlüm sana aittir, sarı gül aşka dair sıcak sevgileri, kırmızı gül ise tutkulu aşkı sembolize etmektedir.

Karanfillerde ise beyaz karanfil temizliği ve saflığı, pembe karanfil içten sevgiyi, sarı karanfil hüzünlü ruh halini, kırmızı karanfil ise sevgiliye tutku ile bağlılığı ifade etmek amacıyla sunulmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top