skip to Main Content
çiçeklerin Gizemli Kokusu

Çiçeklerin Gizemli Kokusu

Çiçeklerin Gizemli Kokusu

Çiçekler çeşitleri, renkleriyle olduğu gibi kokularıyla da insanların vazgeçemediği bir tabiat varlığıdır. Her biri farklı coğrafyalarda ve farklı iklimlerde yetişen çiçekler, her yerde aynı kokuyla karşımıza çıkarlar. Yapılan bilimsel araştırmalarda güzel kokunun karmaşık zihinsel aktiviteleri düzenlemeye yardımcı olduğu anlaşılmıştır. Bu sebeple, çiçeklerin yaydığı güzel koku insan ruhunu dinlendirici özelliğe sahiptir.

Çiçeklerin farklı kokuları insan üzerinde farklı etkiler bırakmakta ve insan duyularını farklı şekillerde etkilemektedir.

Gül Kokusu: Gül yağı ve gül losyonu olarak kullanıldığında vücut bakımında olumlu etkilere sahip olan gül, koku olarak da oldukça etkilidir. Sakinleştirici bir etkiye sahip olan gül kokusu aynı zamanda afrodizyak etkisiyle bilinmektedir. Vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardım eden gül ürünleri, dolaşım sorunları ve migren sorunlarında destekleyici etkilere sahip bulunuyor.

Krizantem( Kasımpatı): Mistik ögelerle yan yana getirilen Krizantem çiçeği, kokusuyla da çok sevilen bir çiçektir. Ruhsal doyuma erişmeye katkı sağlayan kasımpatı sevgiliye sunulduğunda gururu sembolize etmesi bakımından önemli anlamlar yüklenen bir çiçektir.

Yasemin: Kokusuyla öne çıkan çiçekler arasında ilk sıralarda yer alan yasemin, uyku problemlerinin aşılmasında oldukça etkilidir. Huzurlu ve kesintisiz uyku için yasemin kokusu öneren uzmanlar, gergin sinirleri yumuşatma konusunda da etkili bir çiçek olduğundan söz etmektedir.

Papatya: Papatya kokusu hem fiziksel hem de ruhsal olarak yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Gerilimi ve korkuyu dindiren bir özelliğe sahip olan papatya, çay olarak içildiğinde yorgunluğu ortadan kaldırıp dinginlik sağlar. Çocukların sakinleştirilmesinde faydalı bir bitki olan papatya, tıbbi literatürde diş ve bademcik iltihaplarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

Manolya: İlkbahara özgün bir çiçek çeşidi olan manolya, sıcak yaz günlerinde meltem esintisi veren ve mis kokularıyla sevilen bir çiçek türüdür. Kısa süreli çiçek açan manolya, dalından koparıldığında kuruyarak kokusunu kaybeder.

Menekşe: Çok sık yetiştirilen ve farklı renkleriyle tabiatı canlandıran çiçek türleri arasında yer almaktadır. İnce ve narin bir gövde yapısına sahip olan menekşelerin pembe renkli olanları muazzam bir koku yayarak insanı mest eder. Pembe ve mor ağırlıklı olarak bahçe ve park peyzaj çalışmalarında kullanılan menekşeler açık alanlarda bile olağanüstü güzellikte koku yayarlar.

Gardenya: Koyu yeşile çalan yaprakları ve bembeyaz renkleriyle dikkat çeken gardenya, güçlü ve güzel kokusu sebebiyle tercih edilen çiçekler arasındadır.

Çiçekler Güzel Kokuları Sayesinde Çoğalır

Çiçekler güzel kokuları sayesinde çoğalarak her yerde yetişebilmektedir. Çiçek açtıktan sonra yayılan kokular böcekler ve arılar tarafından ziyaret edilerek döllenmenin oluşması sağlanır. Döllenmeyi sağlayan tüm böcekler ve arılar çiçeklerin kokusunu takip ederek çiçeklerin çoğalmasını sağlarken, bazı çiçekler sadece belli böcek türlerine hitap eder. Soaptre yucca bitkisinin çiçeklerine sadece yucca kelebeği konar ve bu bitkinin çoğalmasını sağlar. Orkideler de sadece orkide türlerine konan orkide böceği adlı bir böcek tarafından döllenerek çoğalmaktadır. Bazı bitkiler taç yaprakları sayesinde koku salarken, bazı çiçekler de doğaya saldıkları polenlerle kokularını yaymaktadır.

Günümüzde dünyanın en güzel parfümleri çiçek kokularından üretilerek oldukça önemli fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Parfüm yapımında kullanılan çiçekler arasında ise, manolya, leylak, gül, yasemin, karanfil, orkide gibi çiçekler kullanılmaktadır. Aynı zamanda çiçek yağlarıyla yapılan kremler de mükemmel kokulara sahip olup vücut ve yüz bakımında sıkça kullanılmaktadır.

Yaklaşık bin yıldan beri çiçeklerin kokusunu birçok alanda kullanan insanoğlu, çiçek kokularını farklı birçok alanda kullanmış ve çiçek kokularını aromatik yağlarda saklamayı başarmıştır. Öyle ki, masalarımıza süs amacıyla koyduğumuz bir demet çiçek günlerce süren mükemmel ötesi kokularla bulundukları mekanlara ayrıcalık katmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top