skip to Main Content
çiçek Isimleri

Çiçek İsimleri ve Anlamları

Çiçek İsimleri ve Anlamları

Tabiatın insanoğluna sunduğu en nadide bitki türlerinden biri olan çiçekler, kokularıyla duyularımıza hitap ederken yaşam alanlarımızı görsel güzellikleriyle renklendirmektedir. Her mevsim farklı güzelliklerle ortaya çıkan çiçekler, insanların duygu ve düşüncelerine rehberlik ettiği gibi, sembolize ettikleri değerlerle de ilgi çekmektedir.

Çiçekler Neleri Sembolize Eder?

Gül: Dünyanın tüm ülkelerinde en fazla tercih edilen çiçekler arasında yer alan gül, Türkiye, Çin ve İran’da oldukça bol yetişen bir çiçektir. Dünyanın hemen her yerinde aşkı ve sevgiyi sembolize etmektedir. Farsça kökenli bir kelime olan gül sevgililer günü, düğün çiçekleri, yaş günü kutlamaları, hediyelik buketlerde en fazla tercih edilen çiçek türüdür. Kırmızı renkli güller tutkulu aşkı, beyaz gül masumiyet ve asaleti, sarı gül aşkta bağlılığı pembe renkli gül ise merhameti ve bağışlayıcı olmayı sembolize eder.

Zambak: Tarihin en eski dönemlerindeki mitolojik hikâyelerde adı geçen bir çiçek olan zambağın, yunan tanrıçası Hera’nın Herkül’ü emzirirken göğsünden damlayan sütten oluştuğu nakledilmektedir. Arapça-Farsça dil kökeninden gelen zambak kelimesi ilahi aşkı ve bereketi sembolize etmektedir.

Papatya: Gönülden taşan gerçek sevgiyi sembolize eden papatya, bahar aylarında doğanın sunduğu en güzel armağanlar arasındadır. Yol kenarları ve tarlaları dolduran papatya, Türkiye’de bol miktarda yetişen bir çiçek türüdür.

Kasımpatı ( Krizantem): Papatya ailesinin en büyük üyesi olan kasımpatı, bereketi ve bolluğu sembolize eden nadide bir çiçektir. Aynı dalda çok sayıda çiçeğin yetişebildiği ender bir tür olan Kasımpatı dayanıklı bir çiçek olması sebebiyle süsleme, çelenk ve buketlerde sıkça kullanılır. Fransızca bir kökene sahip olan krizantem, sonbahar aylarında yetişen bir çiçek türüdür.

Lale: ilkbahar aylarında farklı renkleriyle boy gösteren laleler, Türk çiçeği olarak isim yapmıştır. Asil bir duruşa sahip olan Lale, aşkı ve asil duyguları sembolize eder. Osmanlı döneminde bir devre adını veren lale,  farklı ve canlı renkleriyle tabiatın nadide bir armağanıdır. Kırmızı laleler aşkı ve tutkuyu, sarı laleler sevgide sadakati, beyaz renktekiler ise duyulan sevginin temizliğini ifade etmekte kullanılır.

Yasemin: Mest edici kokusuyla duyulara, zarif görünümüyle gözlere ve anlamıyla gönüllere hitap eden nadide bir çiçektir. Gelin buketlerinin değişmez çiçeği olan yasemin, parfüm ve kişisel bakım ürünlerinde kokusu nedeniyle en fazla tercih edilen çiçekler arasındadır. Bir yaz çiçeği olan yasemin, saflık ve masumiyeti sembolize etmektedir.

Karanfil: Daha çok Akdeniz iklimi özelliklerine sahip ülkelerde yetişen karanfil, oldukça dayanıklı bir çiçek türüdür. Bu sebeple çelenk ve aranjmanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Benzersiz kokusuyla mest edici bir görünüme sahip olan karanfilin kırmızısı aşktaki bağlılığı sembolize ederken, beyaz karanfil masumiyeti, pembe karanfil sevgideki samimi duyguları sembolize etmektedir.

Lavanta: Efsanevi bir kokuya sahip olan lavanta, yaz aylarının en muhteşem çiçeklerinden biridir. Evlerde kurutularak keseler içerisinde saklanan lavantanın yaydığı kalıcı koku benzersizdir. Asaleti ve soyluluğu sembolize eden Lavanta, mitolojik hikâyelerde Zeus’un kızı olan Tanrıça Artemis’in çiçeği olarak geçmektedir.

Nergis: Fulya olarak da adlandırılan çiçek, oldukça hoş kokulu ve zarif bir yapıya sahiptir. Bahar aylarının başlayıp güneşin kendini göstermesiyle açan Nergis doğallığı ve sadeliği sembolize etmektedir.

Ortanca: Bahar çiçekleri arasında yer alan ortanca farklı renkleri ve büyüleyici güzelliğiyle oldukça sevilen bir çiçek türüdür. Sevgideki samimiyeti ve içtenliği sembolize eden Ortancalar bahçe ve balkon çiçeği olarak en fazla tercih edilen çiçek türleri arasında yer almaktadır. Pembe, mor, mavi renklere sahip olan çiçeğin anavatanı Japonya olarak bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top