skip to Main Content
çiçek Bakımı Nasıl Yapılır

Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?

Çiçek bakımı ev ve bahçelerinizdeki çiçeklerin sürekli canlı ve parlak renklerde kalmasını sağlar. Sürekli ve düzenli bir şekilde yapılması gereken çiçek bakımı, yetiştirdiğiniz çiçek cinsine göre farklılıklar gösterse de, toprak su ve güneş ışığı bakım sırasında ihtiyaç duyulan unsurlardır. Eğer evinizde ya da balkonunuzda çiçek yetiştiriyorsanız, önemsemeniz gereken ilk şey, çiçeğinizi yetiştireceğiniz saksıların büyüklüğüdür.

Köklerinin derine inmesini istediğiniz veya bu yönde gelişme gösteren çiçeklerinizi geniş saksılara, kök vermeyen çiçeklerinizi ise küçük saksılara ekmelisiniz. Ancak ilk ekim sırasında genellikle küçük saksı kullanmak ve çiçeğin gelişimine göre saksı değiştirmek gereklidir. İlk dikim yapılan saksıdan başka saksıya aktarma işlemlerinde çiçeğinizin köklerinin yıpranmamasına özen göstermeli ve saksılarınızın altlarında su tahliye deliklerinin olmasına özen göstermelisiniz.

Çok aşırı sulu ortamlarda çiçeklerin kökleri çürüyerek kısa sürede çiçeğinizin özelliğini kaybetmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple ektiğiniz çiçeklerin cinsine göre verebileceğiniz su miktarını ayarlamalı veya al tarafı delik saksılar edinmelisiniz.

Toprağın Cinsi Çiçek Bakımında Önemli Bir Unsurdur

Çiçek bakımı bahçe ve balkonları tabiatın doğal renkleriyle donatmanın yanı sıra, insan ruhunu dinlendiren bir terapidir. Özellikle toprakla uğraşmak, bahçe ve çiçek bakımı bir hobi olarak mutlaka yapılması gereken uğraşlar arasında yer almaktadır.

Toprak, çiçekler için en az su ve ışık kadar önemlidir. Bu yüzden çiçek bakımında kullanacağınız toprağın cinsini belirlerken profesyonel destek almakta fayda vardır. Çiçekler, gelişimleri için ihtiyaç duydukları besinleri ve mineralleri topraktan alır. Ekim yapılan toprağın ihtiyaç duyulan niteliklerde olmaması halinde ekilen çiçeklerin ömrü kısa olur.

Bahçe, ev ev balkonlarda yetiştirilen çiçekleri için genellikle bol organik madde içeren ‘’Torf’’ önerilmektedir. Çiçeğinizin cinsine göre değişkenlik gösterse de, genellikle mineral açısından zengin toprak çeşitleri kullanılmaktadır. Ayrıca çiçeğinizin ekili olduğu toprağın zaman zaman havalandırılması çiçeğinizin daha sağlıklı gelişmesini sağlayacaktır.

Çiçek Bakımında Sulamanın Zamanı ve Miktarı Önemlidir

Çiçek bakımında en önemli unsurlardan biri de, hiç kuşkusuz sulamanın hangi periyotlarda ve ne miktarda olacağıdır. Toprağın havalandırılması, ortam sıcaklığının ayarlanmasının daha uzun sürelerde yapılması bir sakınca yaratmasa da, sulamanın gecikmesi veya çok sık yapılması çiçeğinize zarar verebilir.

Sulama, çiçeklerin cinslerine göre yapılıyor olsa da, belirlediğiniz periyotları aksatmamaya özen göstermelisiniz. Mümkün olabildiğince sabah saatlerinde sulama yapmalı, hatta sulama saatlerinizi bile aynı saat dilimlerinde yapmaya özen göstermelisiniz. Sulama öncesi çiçeğinizin toprağına dokunduğunuzda çok kuru ise hemen sulama yapmalı, toprak nemli ve yapışkansa daha fazla su vermemelisiniz.

Çiçeklerin Bulunduğu Ortamdaki Işık, Sıcaklık ve Nem Oranı Gelişmeyi Etkiler

Tüm bitkiler toprak ve su kadar güneş ışığına da ihtiyaç duyarlar. Bulundukları konumun ısısı, nem oranı ve ışığın geliş açısı çiçeklerin sağlıklı büyümesi açısından oldukça önemlidir. Türlerine göre farklılık gösterse de, özellikle evlerde yetiştirdiğiniz çiçeklerin pencerelerin direkt güneş ışığı alan bölgelerinden uzak olması gerekir. Aşırı sıcak ortamlar birçok ev çiçeğinin hoşuna gitmez.

Kış mevsimlerinde ise, çiçeklerin kalorifer peteklerinin üzerine veya çok yakınlarına konulmaması gereklidir. Aşırı sıcak ısı kaynakları çiçeklerin kısa sürede solgunlaşıp ölmesine sebep olabilir. Çiçeklerinizin sağlıklı büyümesi için gereken ortamlar genellikle ılıman oda sıcaklığının bulunduğu ortamlardır. Bu sebeple çiçek yetiştirdiğiniz alanlardaki nem ve ısı dengesini sürekli aynı şekilde tutmaya özen göstermelisiniz.

Çiçeklerinizin ısı ve nemden nasıl etkilendiğini gözlemlemeli ve bulundukları yerleri değiştirmek suretiyle en iyi nerede geliştiklerini tespit etmelisiniz. Böylece çiçeklerinizin uzun ömürlü ve canlı renklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top