skip to Main Content
Bahar Ve çiçek

Baharın Gelmesiyle Her Yer Çiçek Dolu

Bahar aylarının gelmesiyle tabiat kendini yenileyerek yeniden en canlı renklere sahip elbisesini kuşanarak insanlara kucak açar. Toprak olan her yerden adeta fışkırırcasına çıkan rengârenk çiçeklerle bezenen doğa insanlara yaşama hevesi, canlılık ve umut verir. Mart aylarının son günlerinde açmaya başlayarak dünyanın görünümünü değiştiren çiçekler, mis gibi kokularıyla kuşların böceklerin, arıların yaşam kaynağı haline dönüşür.

İlkbahar Çiçekleri

Gül: Nice şarkılara, şiirlere konu olan gül, ilkbaharın en sevilen çiçekleri arasında ilk sırada yer alır. Muhteşem kokularıyla tabiatı coşturan güller, dekorasyon, kozmetik, kişisel bakım ürünleri gıda sektörü gibi geniş bir alanda kullanılan bir çiçek türüdür. Farklı renkleriyle derin anlamlar barındıran gül, tüm dünyada aşkın ve zarafetin simgesi olarak kabul görmektedir. Özel gün ve gecelerin vazgeçilmezleri arasında yer alan güller, bir kadına sunulabilecek en değerli armağanlar arasında bulunmaktadır.

Lale: Mart ve Nisan aylarında 2 kez çiçek açan Lale, güneşi en çok seven çiçekler arasında yer almaktadır. İlkbaharın müjdecisi olan çiçeklerden biri olan lale, kısa bir sürede olsa farklı renkleriyle evlerimizi bahçelerimizi süsler. Türk çiçeği olarak bilinen lalenin asil duruşu ve görsel güzelliği, birçok şarkı ve şiire konu olmasını sağlamıştır. Bahar aylarında sevgiliye sunulabilecek en güzel hediyelerden biridir. Osmanlı döneminde bir devre adını veren lale, Türk insanı için özel bir çiçektir.

Lavanta: Dillere destan olan kokusu sayesinde herkesin beğenisini kazanan lavanta, mavi, mor ve koyu kırmızı renklerde açan çiçekleriyle insana yaşam sevinci verir. Mart aylarının sonlarına doğru açmaya başlar. İklim özelliklerine göre bazı bölgelerde haziran aylarında açması nedeniyle, hem ilkbahar hem de yaz çiçeği olarak bilinir.

Papatya: Ilıman iklimlerde yetişmeyi seven papatya, insan yaşamındaki en popüler çiçekler arasında yer almaktadır. Nisan aylarının son haftalarında açmaya başlayan papatyalar beyaz-sarı renkleriyle bulundukları yerlerin çehresini tamamen değiştirerek olağanüstü bir atmosfer oluşmasına sebep olurlar.

Defne: Kış aylarının sonuncusu olan Mart ayının son haftasında çiçek açmaya başlayan defne, ilkbahar süresince tabiatı süslemeye devam eder. Park, bahçe gibi kamusal alanlarda sıklıkla kullanılan bir peyzaj çiçeği olan defne, görsel güzelliği ve kokusuyla sevilen ilkbahar çiçekleri arasında yer alır.

Çiğdem: mor, beyaz, sarı ve maviye çalan tonlarda çiçek açan çiğdemler, mart aylarında çiçek açarak tabiatı şenlendirirler. Suyu çok seven bir yapıda olan çiçekler sulandıkça daha parlak renklere bürünerek göz alıcı bir görünüme sahip olurlar.

Anemon: Soğanlı bir bitki olan anemon nisan aylarında çiçeklenmeye başlar. Mor rengin en güzel tonlarını görebileceğiniz anemon çiçeği, narin yapısıyla baharın müjdecisi çiçekler arasında yer almaktadır.

Gelincik: Oldukça narin ve kırılgan bir yapıya sahip olan gelincikler bahar aylarının müjdeleyicisi olan çiçekler arasındadır. Kıpkırmızı gelincik tarlaları herkesin görmek isteyeceği türden muazzam manzaralar oluşturur. Rüzgârla birlikte hareket eden narin gelincik çiçekleri, siyah, sarı ve beyaz yapraklı olan farklı türlere de sahiptir.

Leylak: yanından geçtiğinizde mis gibi kokusuyla sizi yolunuzdan alıkoyabilecek çiçeklerden biridir. Mutlaka dokunmak koklamak hissi veren leylaklar, mor rengin en muhteşem tonlarını barındırırlar. Aşk, huzur ve güven duygularını coşturan leylaklar, istenirse evlerde ve bahçelerde de kolaylıkla yetiştirilebilen bir bahar çiçeğidir.

Mimoza: Doğanın en güzel süslerinden biri olan mimoza, mart ayının sonlarına doğru çiçeklenerek bulunduğu yeri sapsarı çiçekleriyle bir bayram yerine çevirir. Adına şarkılar yazılan mimoza çiçeği kadınlar tarafından en çok sevilen ağaçlı bitkiler arasında yer almaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top