skip to Main Content
Sevgililer Günü

14 Şubat Sevgililer Günü

14 Şubat Sevgililer Günü

Âşıkların tüm dünyadaki ortak ritüeli olarak kutlanan sevgililer günü, M.S 270 yıllarına kadar dayanan eski bir geleneğin devamıdır. Roma İmparatoru Claudias tarafından savaşa gitmek için orduya çağırılan kimi askerler, evli oldukları veya nişanlı olmaları sebebiyle savaşa katılmak istemez. Bunun üzerine evlilik ve nişan törenleri imparatorun emriyle yasaklanır. Fakat papaz Valentin sevgilileri gizlice evlendirerek bu yasağı deler.

İmparator tarafından cezalandırılıp, dövülerek öldürülen papaz, M.S 270 yılının 14 Şubat gününde toprağa verilir. Roma döneminde sevgilileri gizli gizli evlendirmekle kutsal bir görev yaptığına inanan Papaz Aziz Valentin anısına sürdürülen bu geleneğin, günümüzde sevgililerin birbirlerine hediye vermek suretiyle yaşatıldığı şeklinde bir söylenti olarak günümüze kadar taşınmıştır.

Sevgililer Günü Çiçeklerinin Taşıdığı Anlamlar

Sevgililer gününde sevgiliye takdim edilen hediyeler, güzel bir çiçek eşliğinde verilmelidir. Sevgililer gününde genel olarak en çok tercih edilen çiçek türü ise kırmızı gül olmaktadır. Sevginin ifade edilmesinde en iyi aracılardan biri olan gül, renkleri ile ayrı anlamları sembolize ettiği gibi sevgiliye verilen gül sayısı da farklı anlamlar taşımaktadır. Örneğin sevgiliye verilen tek bir gül ‘’ilk görüşte âşık oldum’’ ve ‘’seni seviyorum’’ demenin en kestirme yoludur.

Eğer sevgilinize 14 Şubat sevgililer gününde evlilik teklifi yapacaksanız, bu durumda 2 adet gül vermelisiniz. İki gül vermenin anlamı ‘’sadece sen ve ben’’ anlamına geldiği bilinir. Bu sebeple kız istemeye gidildiğinde veya evlilik teklifi, nişan veya söz gibi ritüellerde mutlaka 2 adet gül verilmesi gereklidir.

Sevgilinize kırmızı gül hediye ediyorsanız, ateşin rengiyle sevgilinize duyduğunuz derin sevgiyi belirtmiş olursunuz.  Bu sebeple 14Şubat sevgililer gününün en çok tercih edilen çiçeği kırmızı güldür. Sevgilinizin çok genç ve güzel olduğunu anlatmak istediğinizde de, kırmızı bir gül goncası hediye etmeniz daha doğru olur.

Sevginizin daha başlarındaysanız ve 14 Şubat’ta ‘’sana karşı tertemiz hisler besliyorum’’ demek isterseniz, beyaz bir gül takdim etmelisiniz. Beyaz gül saflığın ve temiz duyguları sembolize eder. Ayrıca beyaz gül tertemiz duygularla sana evlenme teklif ediyorum demenin de en kısa anlatımı olarak değerlendirilir. Bu sebeple 14 Şubat’ta niyetiniz evlenme teklif etmekse, beyaz gülü tercih etmelisiniz.

Sevgilinizle ilişkiniz henüz yeniyse ve ilişkiniz adı konmamış bir şekilde ilerliyorsa, sevginizi pembe bir gülle ifade etmelisiniz. Sevgililer gününün rengi her ne kadar kırmızı olsa da, gül renkleri sizin söyleyemediğiniz şeyleri sizin adınıza söyleyebilecek etkiye sahiptir. Bir demet pembe gül verdiğiniz sevgilinize duyduğunuz hayranlığı ve ilişkinizi gerçek anlamada yaşamak istediğinizi anlatabilirsiniz.

Sevgililer gününde uzak durulması gereken renk sarıdır. Sevgilinizle 14 Şubat günü ayrılmayı düşünmüyorsanız, sarı güllerden uzak durmanızda fayda vardır. Bazı durumlarda dostluk, samimiyet ve arkadaşlık hislerinin güçlü olduğunu anlatmakta kullanılsa da, sevgililer gününde verilmemelidir. Daha farklı duygulara sahip olup bunu sevgiliye iletmenin yolları çiçeklerde gizlidir. Çiçeklerin her koşula uygun olarak anlamları bulunmaktadır.

Örneğin mavi bir gül vermeniz durumunda sevgilinize ilahi bir aşkla bağlı olduğunuzu ve benzersiz bir sevgi taşıdığınızı anlatabilirsiniz. Sevgiliye duyduğunuz arzuları ve şehvet duygularınızı da daha koyu renklere sahip güllerle ifade etmeniz mümkündür. Her ne olursa olsun sevgililer gününde partnerinize çiçek vermelisiniz.

Vereceğini hediye ne kadar anlamlı ve pahalı olursa olsun, yanında bir çiçek vermediğiniz takdirde anlamını yitirebilir. Duygularınızı anlatabilmek ve sevginizin karşı taraftan tam olarak anlaşılması için çiçek takdimi oldukça önemlidir. Son derece zarif ve mükemmel bir görselliğe sahip olan çiçekler, sevgilinizle yaşayacağınız mutlu günlerin temelini oluşturacak güce sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top